Tag Archive: how to

A Case for Homemade Yogurt

A quart of yogurt at Safeway costs $4.00. A gallon of milk costs $4.00. Every other week, I ferment a gallon of milk into yogurt, yielding four quarts for the price of one.… Continue reading

How to Run in Ramadan

Today on my run, a father pointed at me and shouted “She’s jogging and fasting! Look!” His whole family stared as I struggled up the hill and smiled. I prefer the term running,… Continue reading